FlightDesk Aero / Aviation NewsȘtiri de aviațieNoticias de aviación

CautionAtențieAtenciónAviacionlineIndustryIndustrieIndustria

LATAM posts higher third-quarter profit but cuts 2026 EBITDA outlook on fuel costsLATAM are profit mai mare în trimestrul trei, dar reduce prognoza EBITDA pentru 2026 din cauza combustibiluluiLATAM sube su beneficio del tercer trimestre pero recorta la previsión de EBITDA para 2026 por el combustible

PublishedPublicatPublicado

LATAM Airlines Group posted third-quarter net profit of USD 441 million, up 16.3%, on revenue of USD 4,567 million. Fuel prices rose 52.1%, a cost estimated at about USD 520 million, and adjusted EBITDA fell 4.7%. The group raised its 2026 revenue forecast but cut adjusted EBITDA guidance to USD 3.9-4.05 billion, assuming higher fuel prices in the fourth quarter.

LATAM a raportat un profit net de 441 de milioane de dolari în trimestrul trei, cu 16,3% mai mult, pe venituri de 4.567 de milioane. Combustibilul s-a scumpit cu 52,1%, un cost de circa 520 de milioane, iar EBITDA ajustat a scăzut cu 4,7%. Grupul a ridicat prognoza de venituri, dar a redus-o pe cea de EBITDA ajustat la 3,9-4,05 miliarde de dolari, presupunând combustibil mai scump în trimestrul patru.

LATAM informó de un beneficio neto de 441 millones de dólares en el tercer trimestre, un 16,3% más, con ingresos de 4.567 millones. El combustible subió un 52,1%, con un coste estimado de unos 520 millones, y el EBITDA ajustado cayó un 4,7%. El grupo elevó la previsión de ingresos, pero recortó la de EBITDA ajustado a 3.900-4.050 millones, suponiendo combustible más caro en el cuarto trimestre.

Available seat-kilometres, a measure of capacity, rose 7.7% to 47.9 billion, and the group carried 23.5 million passengers, up 2.7%. The load factor fell to 83.7%, 1.7 points lower than a year earlier. Passenger revenue reached USD 3,998 million, up 17.8%, helped by a 9.4% rise in unit revenue and a 23% increase in premium cabin sales. LATAM Cargo added USD 483 million, up 19.5%, and the LATAM Pass loyalty programme reached 57 million members.

The group ended September with 390 aircraft and expects to have 409 by the end of 2026 and 426 by the end of 2027. Liquidity stood at USD 4,446 million. S&P Global Ratings and Fitch Ratings both raised the group's rating from BB to BB+, with stable outlooks, and two guaranteed bonds moved to investment grade at BBB-. Capacity growth for 2026 is now forecast at 8.5% to 9.5%, down from 9% to 10%.

In October, LATAM Airlines Brasil received its first two Embraer E195-E2 jets, a new type for the group. The initial batch of 14 aircraft starts service on 30 November across 42 domestic Brazilian routes. CFO Ricardo Bottas said the quarter showed the strength of the business model despite persistent fuel price volatility.

Capacitatea operațională, măsurată în locuri-kilometru disponibile, a crescut cu 7,7%, la 47,9 miliarde, iar grupul a transportat 23,5 milioane de pasageri, cu 2,7% mai mult. Factorul de ocupare a scăzut însă la 83,7%, cu 1,7 puncte mai puțin decât un an mai devreme. Veniturile din pasageri au ajuns la 3.998 de milioane de dolari, cu 17,8% mai mult, sprijinite de o creștere de 9,4% a veniturilor unitare și de o majorare de 23% a veniturilor din cabinele premium. LATAM Cargo a adăugat 483 de milioane de dolari, cu 19,5% mai mult, iar programul de fidelizare LATAM Pass a ajuns la 57 de milioane de membri.

Grupul a încheiat septembrie cu 390 de aeronave și preconizează 409 până la finalul lui 2026 și 426 până la sfârșitul lui 2027. Lichiditatea era de 4.446 de milioane de dolari. S&P Global Ratings și Fitch Ratings au ridicat ambele ratingul grupului de la BB la BB+, cu perspectivă stabilă, iar două obligațiuni garantate au trecut la grad de investiție, cu nota BBB-. Pentru 2026, creșterea capacității este acum estimată la 8,5%-9,5%, în loc de 9%-10%.

În octombrie, LATAM Airlines Brasil a primit primele două avioane Embraer E195-E2, un tip nou pentru grup. Prima tranșă de 14 aeronave începe să zboare pe 30 noiembrie, pe 42 de rute domestice din Brazilia. Directorul financiar Ricardo Bottas a spus că trimestrul a arătat puterea modelului de business, în ciuda volatilității persistente a prețurilor combustibilului.

La capacidad, medida en asientos-kilómetro disponibles, creció un 7,7% hasta 47.900 millones, y el grupo transportó 23,5 millones de pasajeros, un 2,7% más. El factor de ocupación bajó a 83,7%, 1,7 puntos menos que un año antes. Los ingresos de pasajeros llegaron a 3.998 millones de dólares, un 17,8% más, impulsados por una mejora del 9,4% en los ingresos unitarios y un aumento del 23% en las cabinas premium. LATAM Cargo aportó 483 millones de dólares, un 19,5% más, y el programa de fidelización LATAM Pass alcanzó los 57 millones de socios.

El grupo cerró septiembre con 390 aviones y prevé tener 409 a finales de 2026 y 426 a finales de 2027. La liquidez era de 4.446 millones de dólares. S&P Global Ratings y Fitch Ratings subieron la calificación del grupo de BB a BB+, ambas con perspectiva estable, y dos bonos garantizados pasaron a grado de inversión, con nota BBB-. Para 2026, el crecimiento de capacidad se estima ahora entre 8,5% y 9,5%, frente al 9% a 10% previo.

En octubre, LATAM Airlines Brasil recibió sus dos primeros Embraer E195-E2, un tipo de avión nuevo para el grupo. La fase inicial de 14 unidades comenzará el 30 de noviembre, con 42 rutas dentro del mercado doméstico brasileño. El CFO Ricardo Bottas dijo que el trimestre demostró la fortaleza del modelo de negocio pese a la volatilidad persistente de los precios del combustible.

Summary written with the help of AI from the full original article.Rezumat scris cu ajutorul AI din articolul original complet.Resumen escrito con ayuda de IA a partir del artículo original completo.

← All aviation newsToate știrile de aviațieTodas las noticias de aviación